לקראת טקסי 100 שנה לראשית הכיבוש הבריטי של ארץ ישראל - 31 באוקטובר 1917-2017 

עמוד הבית  /  מאמרים / תיור ישראלי - מאמרים ומחקרים בתולדות א"י וגם אתרי טיולים  / 

לקראת טקסי 100 שנה לראשית הכיבוש הבריטי של ארץ ישראל - 31 באוקטובר 1917-2017 

לקראת טקסי 100 שנה  לראשית הכיבוש הבריטי של ארץ ישראל

  31 באוקטובר 1917-2017 

 Beersheba_in_1917_15

יחידת פרשים טורקים נושאי כידונים ממערב לבאר שבע 1917

באר שבע, הייתה שער הכניסה של הבריטים לארץ-ישראל, העיר הארץ ישראלית הראשונה שנכבשה במלחמת העולם הראשונה, במתקפת תותחים גדולה של הצבא הבריטי ולאחר מכן בהסתערות פרשים אוסטרליים, מכוחות אנז"ק. יום לחימה של ה-31 באוקטובר 1917, היה יום הלחימה הארוך והמוצלח של אלנבי בבאר שבע, באחד הקרבות המכריעים במלחמת העולם הראשונה, לפחות באזור ארץ ישראל

מאת אילן שחורי

מלחמת העולם הראשונה שפרצה באירופה ב-28 ביולי 1914, הגיעה לשערי ארץ ישראל רק כעבור יותר משלוש שנים. מינואר  1917, החלו הבריטים לדחוק את העות'מניים מחצי האי סיני והתייצבו בשערי רפיח בדרום הרצועה. ב-26 במרס 1917 ולאחר מכן ב-26 באפריל 1917 ניסו הבריטים ונכשלו בכיבושה של עזה והתקדמותם נחסמה. 

מחיר כישלון שתי ההתקפות על עזה גבה את מחיר ממפקד הכוחות הבריטיים, גנרל ארצ'יבלד מארי, שהיה עד אז מפקד חיל משלוח בפיקוד בריטי שחנה במצרים במלחמת העולם הראשונה ( חיל המשלוח המצרי) , ומפקדתו הייתה בקהיר וכשיעודו העיקרי היה הגנה על תעלת סואץ. לאחר ההפסד הכפול  בעזה, גנרל ארצ'יבלד מארי, הוחלף על ידי קבינט המלחמה הבריטי, בגנרל בן  56  אדמונד אלנבי, שתפס פיקוד על כוחותיו ביוני 1917. מיד עם כניסתו לתפקידו כמפקד הכוחות הבריטיים, החל אלנבי במסכת תרגילי הטעייה נגד הכוחות התורכיים ובין היתר, בשעה שהתוכים המתינו למתקפה שלישית על עזה, החליט אלנבי להפתיעם לכבוש דווקא את באר שבע ולאחר ורק לאחר מכן את עזה. כחלק מההונאה נקטו הבריטים אמצעי הסוואה והטעיה. מטוסים קלים גרמניים שהיו באזור לא הבחינו בתנועות הצבא הבריטי שנערכו בעיקר בחשכה, ללא אורות. במחקר מפורסם הסיפור על תרגיל ההטעיה המקורי של הבריטים, לפיו "אבד" תיק מסמכים חשוב ובו התכנית השלישית לתקיפה על עזה, ליד החזית העות'מאנית, בעוד אלנבי תכנן ובצע הבקעה בגזרת באר שבע.

 באר שבע, הייתה לפיכך, שער הכניסה של הבריטים לארץ-ישראל, העיר הארץ ישראלית הראשונה שנכבשה במלחמת העולם הראשונה, במתקפת תותחים גדולה של הצבא הבריטי ולאחר מכן בהסתערות פרשים אוסטרליים, מכוחות אנז"ק. יום לחימה של ה-31 באוקטובר 1917, היה יום הלחימה הארוך והמוצלח של אלנבי בבאר שבע, באחד הקרבות המכריעים במלחמת העולם הראשונה, לפחות באזור ארץ ישראל. לאחר יום מנוחה ללוחמים שהכריז אלנבי, המשיכו הכוחות הבריטים והחיילים האוסטרליים והניו-זילנדים, מאנשי אנז"ק, לקרב עזה השלישי והמוצלח שהחל  בלילה שבין ה-1 וה-2 של נובמבר 1917. עד ה-8 בנובמבר 1917, כבר שלטו כוחותיו של אלנבי על כל החזית הדרומית. מכביש חברון במזרח עד חוף הים בעזה.

 4th_Light_Horse_Brigade_Beersheba

חטיבת הפרשים הקלים הרביעית מאוסטרליה מסתערת על באר שבע

 לאחר הקרב בבאר שבע ניהלו הבריטים בהצלחה את קרב עיון קרא ליד נס ציונה ב-14 בנובמבר, ושלושה ימים מאוחר יותר ב-16 בנובמבר 1917  כבר הייתה הדיוויזיה ה-52 הסקוטית בפיקוד מייג'ור גנרל ג'ון היל, בשערי יפו ותל-אביב, שנכבשו למעשה כמעט ללא קרב. יום למחרת ב-17 בנובמבר 1917 כבר היו  התייצבו הכוחות הסקוטיים על הגדה הדרומית של הירקון, שהיה מכשלו מים טבעי גדול באזור. ב-24 בנובמבר 1917 נערך ניסיון ראשון לצלוח את הירקון שנהדף על ידי העות'מניים. בחסות הלילה שבין ה-20 ל-21 בדצמבר 1917נערכה המתקפה הבריטית השנייה על הירקון, באסטרטגיה שונה. הפעם בשלוש נקודות צליחה שבחר הגנרל היל.  הקרב השני צלח, הכוחות הבריטיים צלחו את הירקון  והמשיכו המשיכו להסתער צפונה. במקביל ב-9 בדצמבר 1917 כבר נכנעה ירושלים. כשנה לאחר מכן ב-23 בספטמבר 1918 הושלם כיבוש חיפה והסתיימה עיקרה של מלחמת העולם הראשונה ברחבי ארץ ישראל.

 JAFFA_2

 מצבת קברו של החייל הניו-זילנדי תומס הנרי חולתון, שביקש לציין על מצבו קברו כי הוטא היה החייל הראשון מהכוחות הבריטיים שנכנסו ליפו בעת כיבוש העיר ב נומבר 1917 ( התמונה באדיבות אבי נבון מהעמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בישראל)

באר שבע, העיר הישראלית הראשונה שנכבשה על ידי הבריטים ב 1917, תהיה גם העיר הראשונה בישראל שתחגוג את 100 השנה לראשית כיבוש הבריטי של ארץ ישראל, סדרת חגיגות גדולה שיחלו בחודשים הקרובים. למען האמת החגיגה הגדולה והמפוארת ביותר תהיה בבאר שבע, ביום הגדול של  הסתערות  הפרשים האוסטרליים שכבשו את העיר ב-31 באוקטובר .1917 באותו תאריך רק  100 שנה מאוחר יותר, תלבש באר שבע חג, יחד עם משלחת חשובה מאוסטרליה בראשותו של מלקולם טרנבול, ראש ממשלת אוסטרליה, והמוני תיירים  שיגיעו לסדרת אירועים חגיגית מרשימה ביותר.

 Bundesarchiv_Bild_146_1970_073_29__Pal__stinafront__Fliegerabwehrbatterie

יחידת תותחי נ"מ גרמנית בבאר שבע אפריל 1917

כבר כמה חודשים פועלת ועדת מיוחדת  של הגורמים השונים המעורבים בעניין  לקראת חגיגות ה-100 שנה.  גם מערכת החינוך הבאר בבאר שבע מגויסת לחגיגות ומה-1 בספטמבר, עם ראשית שנת הלימודים הקרובה, יוטמעו חגיגות 100 השנה לכיבוש העיר במערכת החינוך המקומית. ראשי העיר קצת מתעלמים ראשי העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בישראל, העוסקים בתחום זה כל השנה וגם הם נערכו לחגיגות.  קיים בבאר שבע, קשר כלשהוא  עם שגרירויות אוסטרליה וניו זילנד בישראל, שבפועל  הם אחראים לתכנים של החגיגות. למעשה עד לשנה האחרונה היה צוות בכיר בשגרירות האוסטרלית יחד עם השגריר, ממונה על הכנת החגיגות וצוות השגרירות פעל בתיאום עם חברי העמותה הישראלית למורשת מלחמת העולם הראשונה בישראל. אולם לאחר החלפת השגריר, שהגיע ברגע לא הכי מתאים, השתנו דברים גם בשגרירות, והשגריר האוסטרלי החדש עדיין לא נכנס כ"כ לעניינים וצוות מיוחד חדש לחגיגות עדיין לא מונה. אצל הניוזילנדים בהעדר שגריר תושב, ועד לאחרונה גם מסיבות פוליטיות העניין יותר איטי..

 DSC01347

השלט בבית הקברות הבריטי בב"ש, המכריז על הקמת המרכז להנצחת חיילי האנז"ק שנפלו בבאר שבע. ומה עם החיילים הבריטים, חיילי האנז"ק היו פחות מרבע מכלל הנופלים בקרב לכיבוש העיר (צילום: אילן שחורי)

כ-3,000 תיירים מאוסטרליה, מלבד אנשי פמלייתו של מלקולם טרנבול, ראש ממשלת אוסטרליה ומעל 100 פרשים אוסטרליים ומספר כפול של מלווים, שיגיעו לטקס השחזור של הקרב ההיסטורי, כבר הבטיחו את בואם בסוף אוקטובר לישראל. זאת פרט לעוד כמה מאוד מבקרים מניו-זילנד. בבאר שבע ובטווח הקרוב לבירת הנגב, ולמעשה גם בכל אזור הדרום, כבר לא ניתן להשיג חדרי בתי מלון לימי החגיגות.

 DSC01345

בית הקברות הבריטי בבאר שבע שצולם השבוע. אחד מבתי הקברות הבריטיים הגדולים ברחבי א"י. מקום טקס הציון המרכזי לכיבוש העיר בנוכחות ראשי ממשלת אוסטרליה וישראל (צילם: אילן שחורי)

הטקס המרכזי  בבאר שבע , ביום שלישי ה-31 באוקטובר, בהשתתפות אלפי אורחים, יהיה בבית הקברות הבריטי בבאר שבע בו יהיה נוכח גם מלקולם טרנבול, ראש ממשלת אוסטרליה וככל הנראה גם בנימין נתניהו ראש ממשלת ישראל. בית הקברות הצבאי הבריטי בבאר שבע הוקם בשלהי מלחמת העולם הראשונה בבאר שבע, ונטמנו בו 1,240 חללי האימפריה הבריטית בארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה שנהרגו באזור בעת כיבוש ארץ ישראל מידי מספר כמות הנופלים הקבורים בו, זהו בית הקברות הצבאי הבריטי, בין הגדולים במדינת ישראל. בתי קברות לחיילים הבריטיים שנפלו בקרב על ארץ ישראל יש גם ברמלה, הר בירושלים ובחיפה בית הקברות הצבאי הבריטי הגדול ביותר מבין שבעת בתי הקברות הצבאיים הבריטיים שהוקמו בארץ הוא בעזה בו קבורים כ-4000 חללים. סך הכל נהרגו ברחבי ארץ ישראל במהלך מלחמת העולם הראשונה, קצת יותר מ 16 אלף חיילים.

 Beersheba_in_1917_17

עמדות הגנה טורקיות ממערב לבאר שבע 1917

במהלך הטקס המרכזי בבית הקברות הבריטי בבאר שבע, ייחנך בהשתתפות ראש הממשלה האוסטרלי, המוזיאון להנצחת חיילי האנז"ק בבאר שבע, שבנייתו החלה באחרונה. כמה חברות מכינות בימים אלו את התצוגה הדיגיטלית שתהיה במוזיאון ותביא  בסדרת מייצגים, בצילום, בסרט ובצליל את סיפורי הקרבות בעיר ובסביבתה. עוד לפני הטקס הרשמי בבית הקברות, תתקיים לאורך רחוב העצמאות בעיר, ממערב למזרח (בו נמצא גם בית הקברות הבריטי) מצעד של 100 פרשים אוסטרליים, מאגודת הפרשים הקלים האוסטרליים על מדיהם המקוריים ושלל בגדי השרד הרשמיים שלהם , הכובע והנוצה וכל סמליהם, ואלו יצעדו עד למכלול באר אברהם הסמוך לנחל באר שבע. שם מאוחר יותר, יקיימו את השחזור ההיסטורי של התקפת הפרשים לכיבושה של באר שבע. במהלך המצעד תעבור שיירת הפרשים גם ליד הסרייה התורכית שלצידה גן אלנבי ופסלו של מפקד הכוחות הבריטיים שכבשו את העיר.

 123

אנדרטת הפרש האוסטרלי בפארק החייל האוסטרלי בבאר שבע

בראשות הגנים הלאומיים מתכננים גם טקס, צנוע בתל באר שבע, לזכרם של חיילי אנז"ק מניו זילנד שכבשו את התל והאיזור. במקום אנדרטה קטנה, ששם יתקיים הטקס. עדיין לא ברור איזו משלחת רשמית תגיע באותו יום מניו זילנד. כאמור הטקס הססגוני ביותר ביום החגיגות ב-31 באוקטובר, יהיה שחזור קרב  הסתערות הפרשים לכיבושה של העיר. 100 הפרשים שיצעדו בבוקר ברחוב העצמאות, ישתתפו בחזיון לשמחתם של עשרות אלפי האורחים שיגיעו לחזות בטקס המיוחד ליד נחל באר שבע. שחזור דומה התקיים גם לפני עשור במלאות 90 שנה למלחמת עולם הראשונה באזור.

 DSC01396


יחידת פרשים טורקים נושאי כידונים ממערב לבאר שבע 1917

כאמור הטקס הססגוני ביותר ביום החגיגות ב-31 באוקטובר, יהיה שחזור קרב  הסתערות הפרשים לכיבושה של העיר. 100 הפרשים שיצעדו בבוקר ברחוב העצמאות, ישתתפו בחזיון לשמחתם של עשרות אלפי האורחים שיגיעו לחזות בטקס המיוחד ליד נחל באר שבע. שחזור דומה התקיים גם לפני עשור במלאות 90 שנה למלחמת עולם הראשונה באזור.

 

סדרת אירועי 100 שנה לכיבוש הבריטי בבאר שבע הולכים ומתגבשים ועדיין צפויים עוד שינויים. עדיין לא ידוע במדויק היכן יהיו עוד טקסים ואירועים לציון הקרובות. מאות מבין התיירים האוסטרלים שיגיעו לטקס מתכננים לפני ולאחר מכן לטייל ברחבי ישראל, לפקוד את איזורי הקרבות השונים ואת בתי הקברות הבריטיים.

 

 BersheebaWWI

כיכר ג'מאל פאחה בלב העיר העתיקה בבאר שבע, בראשית 1917. זמן קצר לאחר מכן  הפכה לכיכר אלנבי

בירושלים לא ידוע על סדרת אירועים רשמית. בעמותה לתולדות למלחמת העולם הראשונה חשבו לשחזר את טקס כניסת אלנבי לירושלים ב-9 בדצמבר ואף להזמין את הבאים להתלבש במיטב הבגדים הבריטיים, היהודיים והפלשתינאים שהיו לפני מאה שנה. אך בינתיים התכנית אינה יוצאת לפועל מסיבות שונות. מי שכן מתארגן לקראת חגיגות ה-100 לכיבושה הבריטי של ירושלים הם אנשי מוזיאון מגדל דוד, שיחד עם יד יצחק בן צבי וראשי העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בארץ ישראל, מכינים סדרת אירועים חגיגיים. ככל הנראה יגיעו לאירועים בירושלים כמה אורחים חשובים מבריטניה, ייתכן גם אחדים מבני משפחתו של הגנרל אלנבי.

במוזיאון מיגדל דוד יפתח לקראת סוף השנה שתי תערוכות. הגדולה יותר: תערוכת "קול פעמוני גאולה" -מאה שנים לכיבוש ירושלים על ידי בריטניה. התערוכה תתמקד במאורעות הימים המכריעים (8- 11 בדצמבר) בשלהי מלחמת העולם הראשונה, שבהם חצתה ירושלים את הסף אל עידן חדש בתולדותיה.התורכים עזבו בחטף את העיר ובידי ראש העיר הופקד מכתב כניעה. נושא דגל לבן יצא למסור את ירושלים לנציגי הצבא הבריטי. לאחר מפגשים אחדים עם חיילים וקצינים נכנעה העיר. ב-11 בדצמבר 1917 ניצב הגנרל אדמונד אלנבי בפתח המצודה (מוזיאון מגדל דוד) ופנה אל תושבי העיר, לראשונה בדברי ימיה, בהצהרה שתורגמה והוקראה בשבע שפות ומפצירה בהם להמשיך ולמלא את פולחנם, תפילתם ומסורתם בחסות השלטון החדש.

אנשי מוזיאון מיגדל דוד אומרים כי "נס חנוכה", "מתנת חג המולד", הם רק כמה מהתארים שבהם הוכתר הרגע ההיסטורי שבו החליפה ירושלים, העיר הקדושה ליהדות, לנצרות ולאסלאם, את העות'מאניים – שליטיה במשך 400 שנים – בצבא בריטניה, שחצה את מפתנה בחורף 1917.  העיר הקדושה נמסרה למשמרת שליטיה החדשים בסדרה של נסיבות שחברו בהן אכזריותה של המלחמה וחמלה שהפגינו הן שליטיה המובסים של העיר והן כובשיה. ענווה מול רגעים רבי הוד, אך גם לא מעט אגדות מקומיות, צירופי מקרים קומיים וכמה חידות לא פתורות.. שעל חלקן ננסה לענות לאחר מאה שנים.

 800px_Allenby_enters_Jerusalem_1917

 כניסת הגנרל אלנבי לירושלים ב-11 בדצמבר 1917

 

במוקד התערוכה, אותה אוצרת ד"ר נירית  שלו כליפא, תסופר הדרמה של כניעת ירושלים מזוויות שונות וחדשות. התערוכה תרחיב אל תיאור צעדיו הראשונים של הממשל החדש, המשקפים את מאורעות ומוראות מלחמת העולם הראשונה בירושלים.התערוכה תוצג במוזיאון מגדל דוד לתולדות ירושלים, מוזיאון העיר והמקום שבו התרחש שיאה של הדרמה ההיסטורית. בתערוכה יוצגו חפצים מקוריים, המעידים על המאורעות, תעודות ועדויות בנות הזמן המאירות את נקודת המבט האישית, מזכרות ואלבומי תיירות וצליינות המלחמה.בין המוצגים, שרבים מהם יוצגו לראשונה יהיו גלויות, מזכרות יומנים וכרזות רחוב המעידים על המציאות ברגע חציית הסף בפתחו של פרק היסטורי רב משמעות זה.

800px_Allenby_2

טקס הכניעה הרשמי של הכוחות העותקמנים בירושלים לגרנרל אלנבי על מדרגות מיגדל דוד. -11 בדצמבר 1917. כעבור 100 שנה ישוחזר הטקס עם בני משפחת אלנבי.

התערוכה השנייה במוזיאון מיגדל דוד לקראת 100 שנה לכיבושה של ירושלים, תעסוק בתרבות הפנאי בהיבטיה השונים בתקופת המנדט.  הבלוי, הספורט, הזמן הפנוי ועוד.  אוצרת התערוכה: ליאת מרגלית. אילת ליבר, מנכ"לית מוזיאון מגדל דוד סיפרה לנו השבוע כי התוכניות הסופיות לרגל אירועי 100 שנה לכיבוש ירושלים עדיין מתגבשות, וככל הנראה יתקיים טקס שיחזור כנסיעת העיר וכניסת אלנבי לעיר העתיקה באירוע שהיה במקור על מדרגות מגדל דוד. אירוע חגיגי שיתקיים השנה בהשתתפות בני משפחתו של אלנבי.

Alenbi1

 כניסת הגנרל אלנבי לירושלים ב-11 בדצמבר 1917Battle_of_Beersheba_hebrew

להשלמת חווית המאמר ראו מספר מקורות דיגיטליים לקרבות הבריטים במלחמת העולם הראשונה בארץ ישראל בלינק הזה:

 

http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/2229454

 

וכן קטעי יוטיוב:

 

כיבוש בריטי

 

http://www.mytelaviv.co.il/KibushBriti100Y

 

סיפורה של באר שבע

 

https://www.youtube.com/watch?v=pDaOnOZoyv4

 

שיחזור מסע הכבוש 90 שנה למלחמת העולם הראשונה

 

https://www.youtube.com/watch?v=DtVbVVa7fRg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


תגובות / סה"כ 0 תגובות הוספת תגובה

צא וטייל איתנו ברחבי ישראל

מאשר/ת לקבל מידע ועדכונים מאתר התיירות של אילן שחורי

ארץ אהבתי - על אתרים ואנשים / מרדכי נאור


התגלתה דלת בית מסחר בתחנה המרכזית הישנה בת"א שהופצצה על ידי המטוסים המצריים במלחמת השחרור

xxx xxxxx xxx
IF_FORGET_JERUSALEM2
IF_FORGET_JERUSALEM2